...

Alicante co zobaczyć?

Spis treści

Alicante to bardzo popularne miejsce na krótszy czy dłuższy wyjazd dla Polaków. W tym artykule podpowiemy, jak dotrzeć z lotniska do centrum Alicante, jakie atrakcje zobaczyć w Alicante i ile kosztują oraz nasze polecenie związane z jedzeniem. 

Alicante charakterystyka

Alicante to malownicze miasto położone na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Jest popularnym kurortem, słynącym z pięknych plaż, bogatej historii i kultury. Jego charakterystycznym punktem jest imponujący Castillo de Santa Barbara, zamek górujący nad miastem, oferujący wspaniałe widoki

Do Alicante można dolecieć z wielu polskich miast, a wyjątkowo dobra pogoda zachęca wielu Polaków do odwiedzenia tego słonecznego regionu Walencji. Warto wiedzieć, że region ten posiada dwa języki urzędowe: kastylijski oraz walencyjski (odmiana katalońskiego), dlatego nazwy ulic czy miejsc publicznych są napisane w inny sposób niż np. w Madrycie. Fakt używania dwóch języków urzędowych nie jest jednak problematyczny, ponieważ każdy mieszkaniec swobodnie posługuje się kastylijskim, a napisy w muzeach czy innych miejscach użytku publicznego są w wersji kastylijskiej oraz walencyjskim (w najbardziej turystycznych miejscach nawet po angielsku) 

Alicante – lotnisko do centrum.

Lotnisko w Alicante nie jest duże i po wylądowaniu warto kierować się w stronę stacji autobusowych, które znajdują się na poziomie 1. Aby dotrzeć z lotniska do Alicante trzeba wybrać bus C-6. Autobus kursuje przez cały dzień co 20 minut w dzień i co godzinę w nocy. Bilet kosztuje 3,85 euro i kupuje sie go jedynie u kierowcy. UWAGA: Istnieje możliwość kupna specjalnej karty na 10 przejazdów (bez limitu osób), która kosztuje 12 euro + 2 euro za kartę. Dzięki temu podróżując w minimum 2 osoby można zaoszczędzić koszt podróży z i do lotniska.

Autobus dojeżdża do Alicante w około 30 minut i aby wysiąść na danym przystanku trzeba to zgłosić poprzez naciśnięcie przycisku inaczej kierowca się nie zatrzyma.

Ważne: Linia C-6 obsługuje jedynie transfer lotniskowy dlatego nie można korzystać z tego autobusu jako komunikacji po mieście.

Komunikacja miejska w Alicante:

W Alicante mamy do wyboru dwie metody poruszania się po mieście z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej: autobusy oraz metro*.

Samo miasto jednak nie jest tak duże, aby korzystanie z komunikacji miejskiej było obowiązkowe, wszystko zależy od waszego miejsca noclegu. 

Koszt metra w Alicante (podróż w 1 strefie): 

 • 1,45 euro 
 • Pakiet 10 podróży: 8 euro (do lipca promocja -50%)
 • Pakiet 30 podróży: 22,80 euro (do lipca promocja -50%)

Aktualne ceny tutaj: https://www.tramalacant.es/en/fares/temporary-fares/

Koszt autobusów w Alicante:

 • 1,45 euro lub 1,5 euro (linia c-2 i c-53)
 • 10 podróży 8,7 euro 
 • 30 podrózy: 13,05 (uwaga też jest promocja -50 aż do 2025 roku) 

(!)Metro w Alicante to tak naprawdę tramwaj, który znajduje się pod ziemią, w przypadku podróży do Benidorm tramwaj wyjeżdża na powierzchnię.

Atrakcje w Alicante:

 1. Explanada de España

Jeden z symboli i najbardziej turystycznych miejsc w Alicante. Główna promenada biegnąca wzdłuż wybrzeża, wyłożona specjalnym marmurem to obowiązkowa pozycja na spacer. Po obu stronach znajdują się palmy co dla nas jako Polaków jest bardzo dużą atrakcją. Deptak zaczyna się w okolicach portu i biegnie aż do parku Parque de Canalejas, który również warto zobaczyć spacerując po Alicante. 

 1. El Carrer dels Bolets

Ulica znajdująca się w okolicy powyższego deptaka. Cechą charakterystyczną tej atrakcji są figurki grzybów, które ciągną się przez całą długość ulicy. Jest to atrakcja, która odmieniła charakter niegdyś niebezpiecznej ulicy. Uwaga: W trakcie spaceru mogą zaczepiać was kelnerzy zachęcający do wizyty w jednej z wielu restauracji znajdujących się na tej ulicy. 

 1. Barrio Santa Cruz

Dzielnica starego miasta położona na zboczu wzgórza pełna charakterystycznych krętych uliczek i białych domów. Wspinając się do np. Ermita de la Santa Cruz można podziwiać m.in. piękny widok na miasto czy kwiaty znajdujące się przy domach. Ten punkt jest również idealny podczas zachodów słońca. 

Jest to obowiązkowy punkt do zobaczenia w Alicante np. w drodze na zamek św. Barbary.

 1. Castillo de Santa Barbara

Główna atrakcja miasta, położony na szczycie wzgórza arabski zamek to świetny sposób na poznanie historii regionu oraz podziwiania widoków zarówno na miasto jak i Morze Śródziemne. My polecamy wejść na zamek od strony starego miasta przez Parc de l’Ereta, ta trasa dostarcza wiele satysfakcji i pięknych widoków. Samo zwiedzanie zamku jest bezpłatne (podczas wejścia wystarczy podać kraj, z jakiego jesteśmy). Na terenie zabytku znajduje się lokal gdzie możemy kupić coś do picia czy bezpłatne toalety. 

Uwaga: Dla osób, które nie mogą podejść od proponowanej przez nas trasy istnieje możliwość skorzystania z windy znajdującej się obok plaży Postiguet

 1. Platja del Postiguet i port

Piaszczysta plaża, gdzie znajduje się cała infrastruktura do odpoczynku (bary, prysznice, toalety, przebieralnie). Położona zaraz obok windy prowadzącej na zamek oraz parę kroków od centrum. 

Zaraz obok plaży znajduje się port oraz molo, które stanowi idealne miejsce do spacerowania i podziwiania błękitnego morza, widoków na miasto czy ekskluzywnych hoteli/kasyn. 

 1. Museo The Ocean Race

Muzeum znajdujące się w porcie poświęcone w całości wydarzeniu Ocean Race.  Wyścig ten to jedno z najbardziej prestiżowych i wymagających wyścigów żeglarskich. W muzeum można przeczytać historie, zobaczyć eksponaty czy zagrać w symulator wyścigu. 

Uwaga: Muzeum nie jest już darmowe i bilet wstępu kosztuje 5 euro. 

 1. Museo de Aguas 

Muzeum poświęcone wodzie, znajdujące się na starym mieście. Według nas bardzo ciekawe muzeum poświęcone inżynierii wodnej. Obiekt dzieli się na dwie części: Interaktywną oraz historyczną. W części interaktywnej (polecanej dla dzieci) można zgłębić to jak działa oczyszczalnia ścieków, kanalizacja czy jak pozyskiwana jest woda. Część historyczna to natomiast kanał wodny, z którego dawniej czerpano wodę. I to właśnie ta druga część według nas robi największe wrażenie w tym obiekcie.

Lokalizacja w centrum miasta oraz bezpłatny wstęp  sprawiają, że warto odwiedzić to muzeum. 

 1. Parque El Palmeral

Park znajdujący się poza centrum jednak można do niego dojechać autobusem lub samochodem. To, co wyróżnia ten obiekt to duża ilość palm czy wodospad. Bardzo dobre miejsce, aby odpocząć od centrum Alicante i np. zrobić sobie piknik. Wstęp do parku jest darmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.