...

Bilbao – Co zobaczyć

Spis treści

Czas ruszyć na północ Hiszpanii do bardzo ciekawego regionu, jakim jest Kraj Basków! W tym artykule poznasz wszystkie niezbędne informacje co do (budżetowego) pobytu w Bilbao i okolicach.

Baskijski czy Hiszpański — jak się dogadać w Bilbao?

Kraj Basków słynie ze swojej autonomii zarówno kulturarnej jak i ekonomicznej na tle całej Hiszpanii. Obowiązuje tutaj oprócz standardowego hiszpańskiego (kastylijski) drugi język oficjalny baskijski (euskera). Język baskijski nie jest zupełnie podobny do hiszpańskiego, co więcej nie jest nawet podobny do żadnego innego języka w Europie. Czy jednak jadąc, do Kraju Basków trzeba się uczyć nowego, trudnego języka, żeby się dogadać? Odpowiedź brzmi: NIE. 

W Bilbao każdy mówi biegle po kastylijsku i nie ma problemów, aby dogadać się z każdym po hiszpańsku. Jedyną trudnością mogą być nazwy ulic czy miejsc, ponieważ większość ma nazwę po baskijsku, ale nie stanowi to dużego problemu w trakcie podróżowania po mieście. 

Przed wyjazdem warto jednak nauczyć się dwóch podstawowych zwrotów:

KAIXO – Cześć

AGUR – Do widzenia lub cześć

Dużo osób je używa np. kasjerzy i warto je znać, żeby nie wyjść na totalnego ignoranta. Trzeba pamiętać, że Baskowie to bardzo dumny naród i bardzo miłym gestem jest użycie nawet tak podstawowych słów w ich języku.

Bilbao- Jak się dostać z Polski?

Całe szczęście podróż do Bilbao nie jest trudna, ponieważ od kwietnia do listopada lata tam tani przewoźnik lotniczy Wizzair. Wylot jest jedynie z lotniska Warszawa-Okęcie, a sam lot trwa ok. 3 godzin. Jest to zdecydowanie najwygodniejsza opcja, aby dostać się i odkryć północ Hiszpanii. 

Skoro temat lotu jest już za nami warto przejść do bardzo istotnej rzeczy, jaką jest komunikacja w samym mieście.

Bilbao – Jak dojechać z lotniska do Bilbao

Aby dostać się z lotniska do centrum miasta, mamy kilka możliwości:

 • Droga opcja: Taksówka lub aplikacje przewozowe — tutaj niestety nie damy praktycznych informacji, bo nie korzystaliśmy ze względu na koszt (około 25 euro). My w tym poradniku skupiamy się na budżetowych opcjach.
 • TANIA OPCJA: komunikacja miejska a dokładniej autobus A3247. Przystanek autobusowy znajduje się zaraz po wyjściu z lotniska i nie powinno być żadnych problemów z jego znalezieniem. Koszt biletu w jedną stronę to 3 euro (bez karty BARIK), a sam czas podróży do centrum to około 20 minut.

Przystanki, na jakich zatrzymuje się autobus to:

 • Alameda Recalde 14
 • Gran Vía 46 (Blisko metra)
 • Gran Vía 74 (Blisko metra)
 • Bilbao Intermodal (stacja autobusowa + metro + Cercanillas)

Przystanki Gran Via 46 i 74 zlokalizowane są przy głównej drodze w centrum Bilbao, natomiast ostatnia stacja (Bilbao Intermodal) jest położona w pobliżu stadionu San Mames.

Więcej o komunikacji miejskiej w Bilbao poniżej.


Komunikacja miejska w Bilbao

Komunikacja miejska w metropolii Bilbao jest bardzo dobrze zorganizowana i mamy do wyboru masę opcji takich jak:

 • Autobusy (Bilbobus)
 • Tramwaje
 • Pociągi (EuskoTren)
 • Metro
 • Kolejki linowe (Funicular) 

My korzystaliśmy najczęściej z metra ze względu na wygodę oraz szybkość przemieszczania się w każdą część aglomeracji. Nie korzystaliśmy za bardzo z Autobusów czy tramwajów ze względu na brak takiej potrzeby.

Ceny w komunikacji miejskiej w Bilbao są uzależnione od tego ile stref chcemy pokonać. 

W przypadku autobusów jeśli poruszamy się jedynie w jednej strefie koszt wynosi 1,35 euro, natomiast maksymalny koszt przejazdu wynosi: 3,35 euro (przejazd ze strefy 1 do strefy 5)

Strefy komunikacji autobusowej po aglomeracji Bilbao

W przypadku podróży metrem cena również jest zależna od ilości stref jakie pokonamy jednak w przeciwieństwie do autobusów istnieją jedynie 3 strefy. 1 strefa obejmuje miasto Bilbao natomiast pozostałe to również inne miejscowości w obrębie Aglomeracji, czyli tzw. Gran Bilbao

CENNIK METRO:

1 strefa1.70€
2 strefy 1.90€
3 strefy1.95€
Strefy metra w Bilbao

Karta BARIK — co to jest?

W przypadku korzystania z komunikacji miejskiej w kilka osób lub częściej niż jednorazowo polecamy kupić kartę BARIK, czyli kartę transportową, która jest połączeniem biletu na wszystkie rodzaje transportu w Bilbao oraz zniżką na bilety do komunikacji miejskiej.

Koszt wyrobienia takiej karty to jedynie 3 euro (można wyrobić bezpośrednio na lotnisku przy stanowisku komunikacji miejskiej) można jej używać w grupie do 10 osób. Doładowywanie karty odbywa się przy pomocy automatów zlokalizowanych w każdej stacji metra, minimalna kwota doładowania wynosi 5 euro

BARDZO REKOMENDUJEMY wyrobienie karty, ponieważ transport po Bilbao i okolicach jest wtedy znacznie łatwiejszy i tańszy.

Cena metra z kartą BARIK:

1 strefa0,48€
2 strefy 0.57€
3 strefy0.62€

Z karty BARIK można korzystać również we wszystkich wcześniej wymienionych środkach transportu oraz innych miastach Kraju Basków takich jak np. Vitoria czy San Sebastian.

UWAGA:

W przypadku korzystania z karty BARIK w autobusie (w tym z lotniska też) konieczne jest odbicie się na wejściu i wyjściu. 

Cena transferu lotniskowego z kartą BARIK wynosi 1.35 (stan na wrzesień 2023)

Co zobaczyć w Bilbao?

Skoro aspekt transportowy mamy już głowy warto zająć się przyjemnymi rzeczami, mianowicie co zobaczyć w samym Bilbao, oto nasza krótka lista rzeczy do zobaczenia w większości za darmo:

Stare Miasto

Oczywisty punkt na mapie zwiedzania Bilbao, stare miasto skrywa wiele pięknych budynków pośród wąskich uliczek. Oczywiście jest tutaj wiele barów, restauracji, kawiarni jednak sam spacer wystarczy, aby poczuć klimat Bilbao. 

Azkuna Zentroa

centrum kulturalne w dawnym magazynie wina, którego charakterystycznym elementem są 43 filary prezentujące różne style architektoniczne. Warto zobaczyć ze względu na darmowy wstęp i położenie w centrum miasta.

Stadion San Mames 

zlokalizowany w pobliżu stacji autobusowej stadion domowy zespołu Athletic Bilbao, polecamy zobaczyć spacerując po Bilbao, szczególnie w dniu meczowym ilość kibiców przed stadionem robi wrażenie.

Muzeum Guggenheima

Kolejny oczywisty punkt na mapie zwiedzania Bilbao, warto zobaczyć z zewnątrz pomnik pająka oraz psa. Wstęp do muzeum jest płatny i według nas w tym czasie warto zobaczyć coś innego. Warto wiedzieć, że muzeum stanowi również pewnego rodzaju symbol odrodzenia miasta, gdyż stanowił jeden z kluczowych punktów rewitalizacji miasta pod koniec lat 90-tych XX wieku.

Funicular de Artxanda

zabytkowa kolejka linowa prowadząca do przepięknego punktu widokowego na całe miasto. W bardzo bliskiej okolicy znajdują się również pozostałości punktów obronnych z czasów hiszpańskiej wojny domowej.  

Zdecydowanie warto się przejechać i popodziwiać widoki. Oczywiście kolejka zawiezie nas na dół, ale my polecamy zejść o własnych siłach ze względu na piękne widoki oraz otoczenie natury. 

Bulwar nad Nervion

bulwar wzdłuż rzeki przepływającej przez BIlbao, można wybrać trasy dłuższe (np. w okolice stadionu San Mames)  jak i krótsze (w okolicach starego miasta i Muzeum Guggenheima). NA samym bulwarze pozostawiono pamiątki po przemysłowej historii miasta, które dodają klimatu oraz co mniej pozytywne (czasami) stanowią schronienie dla bezdomnych. 

Park Etxebarria

park w okolicach starego miasta (można wjechać windą ze stacji metra lub wejść po schodach od strony starego miasta). Oferuje piękny punkt widokowy, mały zbiornik wodny czy komin stawiący pozostałości po przemysłowej przeszłości miasta. Nie jest to bardzo oblegane miejsce przez turystyów, ale daje możliwość obcowania z prawdziwymi mieszkańcami Bilbao.

Powyższe miejsca stanowią według nas bardzo dobry punkt do rozpoczęcia zwiedzania samego miasta Bilbao, jednak w aglomeracji znajduje się jeszcze kilka ciekawych miejsc: 

Most Biskajski 

Jeden z symboli tego regionu, most podwieszany, który został zaprojektowany przez jednego z uczniów Gustawa Eiffla (Tak tego od wieży Eiffla). Można się nim przejechać na drugi brzeg rzeki korzystając oczywiście z karty BARIK. Istnieje również możliwość kupna biletu (dużo droższego) na wejście na szczyt mostu. Będąc w okolicy warto również pokręcić się po centrum Portugalete jak i po molo. 

Spacer po wybrzeżu z Areeta do Getxo

Po przejechaniu się na drugi brzeg można urządzić sobie urokliwy spacer po wybrzeżu podziwiając widoki na morze a z drugiej strony na zabytkowe domy przy plażach aż do miejscowości Getxo. Spacer można wydłużyć oczywiście na kolejne wioski. 

Stara dzielnica w Algorta

Mała dzielnica prezentująca tradycyjne zabudowania rybackiej wioski. Bardzo urokliwe miejsce, które obowiązkowo trzeba zobaczyć, w trakcie spaceru po wybrzeżu. Warto również odwiedzić punkt widokowy na zatokę. Oczywiście w dzielnicy jest masa barów i tawern, które oferują tradycyjne pintxos (tapas w kraju basków) 

Punta Galea

Szlak pełen spektakularnych widoków, początkowo na zabudowania miejskie, a następnie na klify, które robią piorunujące wrażenie. UWAGA może wiać!

Zdecydowanie polecamy, jeśli ktoś chce poczuć prawdziwy baskijski klimat. 

Plentzia

 Mała wioska rybacka, z klimatyczną zabudową oraz plażą. My niestety ze względu na deszcz nie mogliśmy w pełni odkryć tego miejsca, ale możemy polecić wcześniej wspomnianą plaże, ale również muzeum miasteczka, do którego wstęp jest za darmo. UWAGA: W muzeum znajduje się jeden eksponat związany z Polską, miłego poszukiwania 😉

To wszystkie atrakcje, jakie możemy wam polecić w aglomeracji Bilbao, dojazd do nich w większości przypadków jest możliwy metrem. 

Atrakcje okolicy Bilbao:

Oczywiście w okolicy samego Bilbao jest dużo więcej atrakcji, które można zobaczyć my rekomendujemy kilka z nich:

Guernica 

Rynek w Gernika

To miasteczko, które zostało zbombardowane podczas wojny domowej w Hiszpanii. Warto zobaczyć centrum, park oraz mural obrazu Pablo Picasso „Guernica”. Dojazd z Bilbao jest bezproblemowy i można dojechać ze stacji kolejowej EuskoTren na starym mieście pociągiem E4. Bilet dla posiadaczy karty BARIK to koszt 0.85 euro. 

Bermo 

port w Bermo

Odwiedzając  Guernikę warto pojechać również do Bermo, czyli małego nadmorskiego miasteczka gdzie warto zobaczyć port, śródmieście czy klify. Piękne miejsce, gdzie nie ma zbyt wielu turystów (we wrześniu)

Vitoria

Centrum Vitoria

Stolica Kraju Basków, gdzie według nas nie opłaca się jechać na cały dzień, jednak można zobaczyć stare miasto oraz Plaza Mayor. Jednak jeżeli nie macie wolnego czasu, to za wiele nie stracicie odpuszczając sobie to miejsce. W celu dostania się do Vitorii trzeba kupić bilet autobusowy linii La Union. 

Santander 

Santander Hiszpania

Będąc w Bilbao można również wybrać się do stolicy Kantabrii czyli miasta Santander. W odróżnieniu od Vitorii w tym mieście warto zarezerwować sobie cały dzień na zwiedzanie. Nasze rekomendacje to spacer po centrum, wybrzeżu i oczywiście zobaczenie plaży El Sardinero oraz Palacio de la Magdalena (wstęp wolny na teren zewnętrzny). Najłatwiej wybrać podróż autobusem ALSA, która trwa około 1.5 godziny. POLECAMY! 

Dodatkowe rekomendacje dla osób, którym nadal mało:

Urduña 

szlak TXARLAZO Mendia

Bardzo malutkie miasteczko z klimatem, warto wspiąć się na punkt widokowy TXARLAZO Mendia. Wejście nie jest skomplikowane a widoki rekompensują stracone siły. Dojazd koleją Cercanillas.

Balmaseda

Belmeseda Bilbao

Kolejne bardzo klimatyczne baskijskie miasteczko, gdzie można się przespacerować po centrum, zobaczyć średniowieczny most oraz wejść na zamkowe wzgórze z przepięknym widokiem. Klimat miasteczka zdecydowanie średniowieczny, jeżeli dobrze traficie to będziecie mieli okazję zobaczyć tradycyjny targ. 

Dojazd również kolejką Cercanillas. 

Pogoda w Bilbao

Kraj Basków, stereotypowo jest postrzegana przez Hiszpanów jako region bardzo deszczowy i zimny. Jednak spokojnie to nie do końca prawda! Oczywiście region ten jest bardziej deszczowy i mniej pogodny niż południe Hiszpanii jednak nadal jest on cieplejszy niż Polska. W trakcie naszego pobytu pod koniec września trafiliśmy  w większość dni na gorącą, słoneczną pogodę, jednak udało nam się doświadczyć również przelotnych opadów deszczu czy zachmurzonego nieba. Lecąc do Bilbao, trzeba mieć to na uwadze, że pogoda może być bardziej kapryśna niżeli np. w takim Alicante. 

Podsumowanie

Według nas Bilbao to świetny punkt wypadowy na urlop, który oferuje bardzo dużo atrakcji, zarówno miejskich jak i związanych z naturą. Północ Hiszpanii to zupełnie inne oblicze Hiszpanii w porównaniu z południem i warto przekonać się o tym na własnej skórze. 

Jeśli potrzebujecie pomocy lub macie dodatkowe pytania możecie pisać do nas na INSTAGRAMIE lub na kontakt@ondaespanola.pl. Postaramy się pomóc 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.