San Fermín – hiszpańskie gonitwy z bykami

Spis treści

Lipiec to nic innego jak intensywny okres wydarzeń kulturowych w różnych zakątkach świata, w tym również w Hiszpanii. Dlatego też, w tym artykule opowiemy Wam krótko na temat zbliżającego się święta hiszpańskiego, czyli San Fermín. No to zaczynamy! 😉

Co to jest San Fermín? 

San Fermín to niezwykłe i spektakularne święto hucznie celebrowane w Hiszpanii, które odbywa się corocznie w Pampelunie (w prowincji Nawarra) od 6 do 14 lipca ku czci Św. Firmina. Kim był wspomniany święty?

Jak podają niektóre legendy, był on synem rzymskiego wodza Pampeluny z III wieku, który przyczynił się do chrystianizacji tysięcy pogan. Tym samym, jest on postacią niezwykle istotną w kulturze hiszpańskiej. 

Wracając do uroczystości, możemy zauważyć, że każdego roku przyciąga ona tłumy ludzi nie tylko z samej Hiszpanii, ale także z wielu różnych części świata, którzy pragną przeżyć wyjątkową i niezapomnianą przygodę w swoim życiu. Turyści głównie przybywają tu z nadzieją na zanurzenie się w unikalnej kulturze Hiszpanii i wzięcie udziału w emocjonujących wydarzeniach, takich jak słynne „encierros” – biegi z bykami, które dostarczają ogromnej dawki adrenaliny i silnych emocji. To właśnie dla tych niezwykłych doznań wielu z nich decyduje się wtedy przyjechać do Nawarry.

Co więcej, San Fermín to czas, kiedy miasto ożywa i staje się areną dla różnorodnych działań artystycznych, koncertów, pokazów fajerwerków i tradycyjnych tańców. To nie tylko okazja do zabawy i świętowania, ale także możliwość zgłębienia bogatej historii i tradycji tego narodu. 

Program wydarzenia 

Całe wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 12.00 przy ratuszu miejskim w Pampelunie. To tam z balkonu ma miejsce popularny wystrzał z tzw. chupinazo, rakiety, której głośny huk symbolizuje oficjalne rozpoczęcie celebracji San Fermín. Całemu zdarzeniu towarzyszy ogromna rzesza ludzi, która pragnie wspólnie rozpocząć otwarcie wydarzenia i zabawę. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie, które przedstawia nam początek tej uroczystości: 

Źródło: https://www.abc.es/san-fermin/abci-san-fermin-2018-directo-chupinazo-san-fermin-2018-201807061001_directo.html 

Na budynkach miast widnieją flagi jako symbol przywiązania do tradycji i wzmacniania tożsamości wspólnotowej. 

Encierros

Następnego dnia o godzinie 8.00 otwierają się bramy corralu Santo Domingo i rozpoczynają się wspomniane wcześniej encierros, które polegają na wypuszczeniu byków na wąskie ulice miast i przepędzenie ich do specjalnej zagrody prowadzącej do areny byków (tam odbywają się dobrze nam znane corridas de toros).Wydarzenie to wywołuje mnóstwo różnych emocji, tych pozytywnych jak i negatywnych, jako że setki tysięcy ludzi biegnących przed bykami lub wśród nich może wiązać się z ogromnym niebezpieczeństwem i przyczynić się do śmiertelnych wypadków. 

Jednakże jest to istotny element mocno zakorzeniony w kulturze hiszpańskiej, który ma na celu wzmacniać więzi między społeczeństwem, budować atmosferę i dostarczać dużej dawki rozrywki mieszkańcom i przyjezdnym. Warto dodać, że encierros są realizowane każdego dnia w trakcie trwania San Fermín, więc każdy może w nich wziąć udział przy wcześniejszym zapisaniu się. 

Podczas tego wydarzenia, mają miejsce również 4 znaczące wystrzały: pierwszy oznacza otwarcie się bram, drugi wypuszczenie byków na ulice, trzeci wskazuje na, że zwierzęta znajdują się już na arenie byków, zaś ostatni sygnalizuje zamknięcie byków w zagrodach i zakończenie się encierros. Poniższe zdjęcie przedstawia celebrację encierros:

Źródło: https://www.rtve.es/noticias/20190619/palabras-expresiones-oiras-durante-encierros-sanfermines/1958623.shtml 

Inne atrakcje w trakcie San Fermín

Oprócz tego wydarzenia również możemy zobaczyć paradę wielogłowych i gigantów w samym centrum miasta, która jest ogromną atrakcją dla wszystkich, ale głównie podbija serca dzieci. W takiej paradzie z pewnością ujrzymy 8 ogromnych postaci: 4 pary króla i królowej, symbolizujący cztery kontynenty świata: Europę, Amerykę, Azję i Afrykę.  Ich obecność to manifestacja wielokulturowości, która leży u podstaw tej międzynarodowej fiesty. W uroczystości także uczestniczy 5 wielogłowych postaci składających się z radnego, burmistrza, japońskiej pary i babci. Radny wraz z burmistrzem stoją na czele tej parady, odzwierciedlając w ten sposób dumę i władzę lokalnych władz, które prowadzą miasto przez to wyjątkowe wydarzenie. Tuż za nimi idzie para wystrojona w japońskie stroje, która dodaje egzotyczny smak kultury wschodniej i jest wyrazem globalnego braterstwa. Na końcu zaś możemy ujrzeć uśmiechniętą babcię, która odnosi się do tradycji i mądrości. 

Źródło: https://www.sanfermin.com/es/guia-de-la-fiesta/que-no-debes-perderte/comparsa-de-gigantes-y-cabezudos/

Oczywiście program wydarzeń jest bardzo obszerny i obejmuje także słynne corridas, czyli walki byków, tańce na świeżym powietrzu czy koncerty na żywo. Zatem każdy dzień jest pełen wrażeń i emocji. Na pewno nie będziecie się nudzić w Pampelunie w trakcie tego święta jeśli zamarzycie sobie wyjazd do tej części Hiszpanii! 😉

Jak kończy się święto San Fermin?

14 lipca o północy ludzie gromadzą się przy Placu Ratusza, na którym zapalane są świece i odbywa się wystąpienie burmistrza w celu oficjalnego zamknięcia tygodniowego świętowania. Wtedy to burmistrz Pampeluny zwraca się do tłumu zgromadzonych ludzi i mówi: «¡Viva San Fermín!. Gora San Fermín!… ¡Pobre de mí, pobre de mí, que se han acabado las fiestas de San Fermín!». 

(„Niech żyje San Fermín! Gora* San Fermín!… Biedny ja, biedny ja, fiesta San Fermín dobiegła końca). W ten sposób każdy ze zgromadzonych odśpiewuje pieśń Pobre de mí kilka razy przy akompaniamencie zespołu, aby pożegnać uroczyście San Fermín.  

*Gora-Arriba (język baskijski)

Inną rzeczą, którą zazwyczaj robi się tej nocy to rytuał zdejmowania czerwonej chusty z szyi (w trakcie chupinazo wyżej wspomnianego, ludzie zakładają ją, aby rozpocząć zabawę) na znak końca San Fermín Jednakże, takim kulminacyjnym momentem tej nocy okazuje się pokaz fajerwerków na Plaza de Burgos. 

A wy, co sądzicie o encierros? Czy jest to coś, co promuje zdroworozsądkowo tradycje i kulturę, czy jednak to wydarzenie pozbawione zasad etycznych i powinno zostać zakazane? 

Ciekawostka

 

Jako ciekawostka, warto wiedzieć, że hiszpańscy biegacze przed rozpoczęciem tego nietypowego i wzbudzającego kontrowersje biegu, modlą się do Świętego Firmina, prosząc świętego o zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa przez całą trasę. 

Źródło: https://www.lasprovincias.es/sociedad/letra-pobre-mi-san-fermin-20180714113703-nt.html 

To wszystko w tym wpisie. 

Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem, zapraszamy do obejrzenia poniższych filmów i zapoznanie się z artykułami źródłowymi. 

Inne kulturowe artykuły znajdziesz TUTAJ

Chupinazo: 

Encierros:

Parada:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *