...

Czy warto jechać do Almerii? Co zobaczyć na Costa Almeria? 

Spis treści

Czy warto jechać do Almerii? Hiszpania to region kojarzący się Polakom w zdecydowanej większości z piękną słoneczną pogodą, beztroskim życiem i wakacjami. Właśnie jeśli chodzi o wakacje to czy warto na swój wyczekiwany odpoczynek urlopowy wybrać region Almerii? Czy jest tam co robić i co zobaczyć? W tym artykule chcemy przybliżyć wam ten południowy  region Hiszpanii.

Almeria czyli gdzie?

Zacznijmy od podstaw geografii, Costa de Almeria znajduje się na południu Hiszpanii we wspólnocie autonomicznej Andaluzji w prowincji Almeria. Stolicą jest właśnie miasto Almeria, które liczy niecałe 200 tysięcy mieszkańców. Region oczywiście jak przystało na wakacyjny kurort leży nad Morzem Śródziemnym jednak mniej znanym faktem jest to, iż znajdziemy tu również góry mianowicie Góry Betyckie. Inne ważne miasta dla regionu to: Roquetas de Mar, El Ejido czy Níjar.

Czy warto jechać do Almerii? 

Oczywiście ten aspekt jest bardzo indywidualny ale mam nadzieję, iż postaram się określić komu spodoba się Almeria a kto może czuć się rozczarowany w stosunku do wyjazdu w ten region. Zacznijmy od trzech plusów aby przekonać osoby niezdecydowane:

 1. Słoneczna pogoda przez cały rok

Region Almerii jest idealny dla wczasowiczów, którzy pragną promieni słonecznych i pięknej południowej pogody. Cechą charakterystyczną dla tego regionu Hiszpanii jest bardzo mała ilość opadów deszczu co przekłada się na to, iż podczas naszego urlopu jest minimalne prawdopodobieństwo zobaczenia deszczu, średnio w roku jest mniej niż 50 dni deszczowych, zaś w sezonie letnim te wartości są jeszcze mniejsze i kształtują się na średnio 1-2 dni w miesiącu. Z tego względu Almeria jest idealnym wyborem na późniejszy wyjazd we wrześniu lub październiku, gdyż temperatury są w tym czasie zdecydowanie bardziej przyjazne do funkcjonowania (W okresie lipiec-sierpień dochodzą one natomiast nawet do 40 stopni).

 1. Darmowe muzea

Dla Polaków może być to abstrakcja jednak w Almerii bez problemu znajdziemy darmowe muzea w tym największą atrakcję regionu czyli arabską Alcazabę. Za darmo zwiedzimy również inne atrakcje regionu takie jak: Muzeum Archeologiczne w Almerii, Muzeum sztuki Doña Pakyta czy Zamek Świętej Anny (Roquetas de Mar).

*Uwaga: Darmowe wejścia są dla osób będących obywatelami lub rezydentami UE.

 1. Mniej turystyczna Hiszpania

Mimo to, że region ten jest turystyczny to jednak nie jest on tak popularny jak Barcelona, Malaga czy Walencja, dzięki czemu możemy poczuć bardziej autentyczną część południowej Hiszpanii. Dzięki temu koszty wizyty w restauracji czy chociażby muzeów nie są tak wygórowane jak w innych popularnych miejscowościach. Dodatkową zaletą mniejszej ilości turystów (szczególnie po sezonie lipcowo-sierpniowym) jest bardziej autentyczne doświadczanie kultury hiszpańskiej, gdyż w większości miejsc spotkamy albo zwykłych mieszkańców lub hiszpanów, którzy chętnie tutaj wypoczywają. 

Uwaga punkt 3 może stanowić zarówno wadę jak i zaletę tego czy warto jechać do Almerii, ponieważ brak tak wielu turystów sprawia, że warto znać podstawy hiszpańskiego, ponieważ nie jest regułą, że osoby w hotelu, restauracji, sklepie będą mówiły cokolwiek po angielsku. Warto mieć to na uwadze aby nie być negatywnie rozczarowanym, ale z drugiej strony dodaje to autentyczności do wyjazdu gdzie faktycznie głównie słyszymy język hiszpański. 

Co zobaczyć w Almerii?

Jeśli znudzi wam się siedzenie  przy hotelowym basenie warto zwiedzić kilka ciekawych miejsc w mieście:

 • Refugios De La Guerra Civil – To podziemne schrony z okresu Hiszpańskiej Wojny Domowej, z oryginalnej sieci 4km korytarzy, zrekonstruowano 1 km, co sprawia, że jest to obecnie największy schron w Europie oddany do zwiedzania. Warto odwiedzić w szczególności dla osób interesujących się historią, cena to jedynie 3 euro. Uwaga: Rezerwacja miejsc online na tej stronie.  
 • Alcazaba – Największa atrakcja regionu, arabska forteca z X wieku będąca w oryginale wielką fortecą chroniącą mieszkańców zarówno od ataków ze strony morza jak i lądu. Zdecydowanie warto zobaczyć ten imponujący przykład arabskiej architektury i to za darmo! Pozycja obowiązkowa jak Wieża Eiffla w Paryżu.
Widok z Alcazaby na Almerię
 • Katedra w Almerii – Główna katedra Almerii, warto odwiedzić ze względu na unikatową w porównaniu do polskich kościołów architekturę i wykonanie. Wstęp jest niestety płatny jednak warto zobaczyć będąc w okolicy. 
 • Cable de ingles – Skoro mowa o Wieży Eiffla to Cable de ingles jest przykładem budowli według szkoły Gustava Eifffla. A czym jest tenże obiekt, otóż najprościej mówiąc to miejsce gdzie można było załadowywać statki rudami żelaza. Unikatowa budowla, którą zdecydowanie warto zobaczyć przechadzając się po Almerii. 
 • Stare miasto w Almerii – W drodze do Alcazaby warto przechadzać się uliczkami starego miasta, które w mojej opinii ma klimat latynoamerykańskiego miasteczka z kolorowymi fasadami. 
Stare miasto w Almerii (w tle widać mury Alcazaby)
 • Rambla – prawie jak w Barcelonie ale zdecydowanie mniej ludzi i mniejsza szansa na zostanie okradzionym, warto się przespacerować. 
Rambla w Almerii
 • Plaża – oczywisty punkt będąc na wakacjach w HIszpanii, jednak warto również przejść się deptakiem wzdłuż plaży aby podziwiać widoki i hiszpański klimat. 

Uwaga warto również zakupić “Indalo” czyli starożytny symbol szczęścia, który współcześnie jest również symbolem samej Almerii. 

Wady Almerii:

Nie jesteśmy biurem podróży ani agencją turystyczną aby nakłaniać was do wyjazdu właśnie w ten region, chcemy wam przedstawić prawdziwy obraz regionu, dlatego warto wspomnieć o wadach, które zauważyliśmy podczas naszego pobytu:

 • Śmieci i morze plastiku – Region Almerii to nie tylko turystyka ale przede wszystkim rolnictwo, obszar ten nie bez przyczyny jest nazywany “Ogrodem Europy”. Ten fakt ma wielki minus w postaci gigantycznej ilości plastikowych szklarnii, które są zbudowane w okolicach takich miast jak Roquetas de Mar czy El Ejido. Dodatkowo jadąc autobusem można zauważyć podobnie jak w polskich lasach wyrzucone śmieci. Nie jest to oczywiste dostrzegalne w kurortach jednak podczas przemieszczania się pomiędzy miejscowościami jest dostrzegalne co może psuć ogólny odbiór tego miejsca. Jednak istnienie tak rozległych szklarni może być dla niektórych atrakcją, gdyż jest to największy taki kompleks w Europie.
 • Specyficzny zapach – W niektórych miejscach np. okolice portu w Almerii panuje dość specyficzna woń, nie jest tak w każdym miejscu jednak wysokie temperatury i brak opadów sprawiają, iż w niektórych miejscach w mieście może nie pachnieć morską bryzą. 
 • Południowe podejście do punktualności – Jeśli chcecie jechać autobusem po okolicach to przygotujcie się na gorszą organizację niż w Polsce. Bilety kupuje się u kierowcy, na przystankach czasami nie ma rozkładu a punktualność kierowców bywa dyskusyjna jednak chyba podczas urlopu warto zwolnić i cieszyć się hiszpańskim słońcem.

Podsumowanie:

Słowem podsumowanie Czy warto jechać do Almerii?  W mojej opinii warto odwiedzić ten region, głównie ze względu na piękne widoki, atrakcyjne ceny atrakcji czy stosunkowo małą popularność wśród zagranicznych turystów. Oczywiście jak każdy region na świecie ma on pewne wady, jednak nie są one tak istotne aby zrezygnować z tego wyjątkowego regionu Hiszpanii i odkryć jego uroki. Jeśli macie pytania odnośnie tego regionu zapraszamy do kontaktu: kontakt@ondaespanola.pl

Nasze inne artykuły kulturowe znajdziesz: TUTAJ

Dla wytrwałych ciekawostka! Czy wiedzieliście, że znany hiszpański piosenkarz David Bisbal pochodzi właśnie z Almerii. Poniżej jeden z jego utworów: 

Źródła:

https://almeriaculturaentradas.es/

https://www.andalucia.org/en/provincia-almeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.