Feria de las Flores – Targi Kwiatów w Kolumbii

Spis treści

Wprowadzenie 

Co roku, w pierwszych dniach sierpnia obchodzone są tzw.  Feria de las Flores, czyli magiczne Targi Kwiatów, które trwają przez pełne 10 dni. W tym roku zaczynają się one już 28 lipca i potrwają aż do 7 sierpnia. Całe to wydarzenie jest uważane za jedno z najbardziej emblematycznych i tradycyjnych świąt w Kolumbii celebrowanym w malowniczym mieście Medellín. Głównym celem tej uroczystości jest przystrojenie miasta (w tym skwery, parki i balkony) w niezliczoną ilość kwiatów, tworząc wyjątkowy festiwal kolorów. Co więcej, w trakcie tego święta organizuje się różnorodne imprezy i uroczystości plenerowe, które każdego roku  przyciągają tłumy turystów z całego świata, nadając w ten sposób żywy i energiczny charakter miasta Medellín. Warto również dodać, że Targi Kwiatów mają ogromną wartość w sercach Kolumbijczyków, zważywszy na to, że budują tożsamość zarówno kulturową jak i historyczną mieszkańców regionu Antioquii. Pozwalają im wrócić do swoich dawnych korzeni, upamiętnić bądź wychwalać w ten sposób swoich przodków, a także celebrować bogactwo tradycji.

Historia Targów Kwiatów w Kolumbii

Zanim zanurzymy się we wspaniałych uroczystościach Targów Kwiatów, na chwilę przenieśmy się w głąb historii, by poznać korzenie tego pięknego święta i jego rozkwit przez lata. To historia o dalekiej dolinie Aburrá, położonej w sercu przepięknych i górzystych andyjskich krajobrazów Kolumbii. Obecnie, jest to jeden z najbardziej zaludnionych obszarów andyjskich.

Z dostępnych archiwów historycznych i hiszpańskojęzycznych serwisów informacyjnych między innymi z portalu Infobae, możemy dowiedzieć się, że pierwsze Targi Kwiatów miały miejsce 1 maja 1957 roku we wcześniej wspomnianej dolinie Aburrá z inicjatywy wybitnego Arturo Uribe Arango, który był duszą i założycielem Biura Rozwoju i Turystyki w regionie Antioquia. To on zapoczątkował popularną i wyjątkową uroczystość nazywaną Desfile de Silleteros w Kolumbii, czyli coś w rodzaju parady, dedykowanej sprzedawcom kwiatów, którzy prężnie się rozwijali na ulicach Medellín w minionych latach. Wówczas w tej paradzie wzięło udział około 40 chłopów z okolicznej wsi Santa Elena, którzy wtedy zebrali się razem w Parku Bolivar. 

Ogólnie rzecz biorąc, pierwsze Targi rozpoczęły się dość skromnie, trwając zaledwie pięć dni, a stoiska wraz z publicznymi wystawami kwiatów rozsiane były po różnych zakątkach miasta. Jednak to właśnie wtedy Medellín zaczęło emanować przytulnym i wyjątkowym klimatem, unikalnym jedynie dla tej okazji.

W tamtym okresie ludność paisas, jak nazywano dumnie mieszkańców regionu północno-zachodniej Kolumbii, z radością angażowała się w to święto, wspólnie bawiąc się i ucztując. W ten sposób mieszkańcy uwieńczyli swój zachwyt i podziw dla kunsztu florystycznego. Niczym malarskie płótno, miasto przemieniało się w rój barwnych akcentów, tworząc niepowtarzalny krajobraz, który pozostawał w pamięci przez całe lata.

Jak mogliśmy zauważyć powyżej, początkowo Targi Kwiatów były celebrowane w maju, jako że był to miesiąc dedykowany kwiatom. Jednakże, w późniejszych latach festiwal przeniesiono na sierpień po to, aby upamiętnić ważną bitwę pod Boyacá i tym samym niepodległość regionu Antioquii. Od tego czasu, wydarzenie jest niezmiennie realizowane w okresie wakacyjnym, tworząc jedyny w swoim rodzaju kwiatowy raj na ziemi. Często możemy spotkać się z twierdzeniem, że Medellín jako miasto, które zapoczątkowało ten festiwal jest określane mianem la Ciudad de la eterna primavera, czyli miastem wiecznej wiosny, bo tak możemy je ocenić, będąc tam. 

Warto dodać również, że la Feria de las Flores to nie tylko święto kwiatów, ale także święto wspólnoty, dumy i harmonii, które przypominało ludności o wartościach, jakie tkwią w najprostszych i najpiękniejszych rzeczach w życiu.

El Desfile de Silleteros

W czasie Targów Kwiatów mają miejsce różnorakie pokazy i imprezy, ale najbardziej wyczekiwanym i spektakularnym wydarzeniem jest el Desfile de Silleteros-niezwykła parada rolników i chłopów z regionu. To właśnie w tej wyjątkowej procesji panowie ubrani są w tradycyjne stroje i z dumą dźwigają na swoich plecach majestatyczne silletas, ważące niekiedy ponad 70 kg, które są jak ruchome malowidła przyrody, ukwiecone po brzegi kolorowymi kwiatami. W ten sposób rolnicy przypominają współczesnemu światu o korzeniach i historii, która płynie w ich żyłach.

Czym tak naprawdę są te tajemnicze silletas? Otóż, są to drewniane konstrukcje z uchwytami, zaprojektowane specjalnie w celu ułatwienia przenoszenia ogromnych ilości kwiatów na plecach. Jak podaje serwis informacyjny zajmujący się promowaniem kultury kolumbijskiej na arenie międzynarodowej Colombia.Co, ich istnienie ma bardzo długą historię, sięgającą nawet epoki kolonialnej, kiedy to wykorzystywano je do transportu ludzi przez dzikie i wysokie góry malowniczego regionu Antioquia. 

W XX wieku, kiedy handel kwiatami zaczął kwitnąć w regionie Antioquia, te wytrzymałe i funkcjonalne silletas stały się nieocenioną pomocą dla lokalnych chłopów. Za ich pomocą mogli z łatwością przenieść olbrzymią ilość kwiatów ze swoich okolicznych gospodarstw aż do serca miasta Medellin, gdzie ich praca i pasja znajdywały wdzięcznych nabywców. Choć zwyczaj sprzedawania kwiatów na silletas nie jest już praktykowany na kolumbijskich ziemiach, to ikoniczna wartość tych drewnianych cudów nie zniknęła. Wręcz przeciwnie- silletas stały się symbolem i pamiątką kolumbijskich tradycji. Zatem nigdy nie może ich zabraknąć na corocznie celebrowanych Targach Kwiatów. 

Zdjęcie przedstawiące słynne silletas: 

Źródło: https://lapasilla.com/2021/08/22/silleteros-medellin-ciudad-feria-de-flores-ciudad/ 

Inne wydarzenia podczas targów kwiatów w Kolumbii

Parada rolników to nie jedyne wydarzenie, które czeka na nas w trakcie Feria de las Flores w Kolumbii. Innymi znamiennymi imprezami są również: 

  • Desfile de Autos Clásicos y Antiguos, czyli parada klasycznych i zabytkowych samochodów, w której możemy zobaczyć setki unikatowych samochodów z całego świata 

Zdjęcie przedstawiające tę paradę: 

Źródło: https://www.elespectador.com/el-magazin-cultural/la-historia-del-desfile-de-autos-clasicos-de-medellin-un-emblema-de-la-feria-de-las-flores/ 

  • Festival Nacional de la Trova, czyli Narodowy Festiwal Trova, który kultywuje tradycję trova w Kolumbii. Trova to nic innego jak gatunek muzyczny obejmujący improwizację i pomysłowość w spontanicznym tworzeniu wersów i rymów. W trakcie tego wydarzenia kulturalnego, muzycy ze wszystkich regionów kraju zwani trovadores spotykają się, aby rywalizować pomiędzy sobą, prezentując swoje umiejętności w poetyckiej i muzycznej improwizacji: 

Nagranie przedstawiające ten spektakularny festiwal:

  • Plaza de las Flores, czyli Plac Kwiatów – jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc podczas targów, które przekształca się w żywą i kolorową scenerię, na której odbywają się różne pokazy i wydarzenia związane z kwiatowym świętem. Możemy tam znaleźć piękne wystawy kwiatów w różnych kompozycjach, a nawet zakupić je wspierając w ten sposób lokalnych sprzedawców. Co więcej, na Plaza de las Flores czekają na nas niezwykłe konkursy, gry i zabawy prowadzone przez miejscowych florystów, w których możemy zaprezentować naszą kreatywność i talent. Oprócz tego możemy przyjrzeć się folklorystycznym tańcom, wysłuchać muzyki ludowej pochodzących prosto z kolumbijskich wiosek, a także rozkoszować się lokalną gastronomią. Czy to nie brzmi wspaniale?
  • La Feria a Ritmo de Bicicleta, czyli tzw. Targi w rytmie rowerów, których głównym celem jest promowanie korzystania z rowerów w mieście poprzez wspólny przejazd rowerowy ulicami Medellín. Wydarzenie to zazwyczaj gromadzi ponad 3000 mieszkańców chętnych na przejażdżkę po mieście i jest również ciekawym elementem Targów Kwiatów. 

To tylko kilka z wydarzeń, których możemy stać się świadkami, podróżując do Medellin w sierpniu. Jest ich zdecydowanie więcej i z pewnością są warte przeżycia, ponieważ pozwalają nam poznać tę niezwykłą kulturę ludności kolumbijskiej. 

Motyw kwiatów w słynnym filmie animowanym Encanto

Bez wątpienia większość z Was zna lub przynajmniej słyszała o niezwykłej animowanej produkcji Disneya zatytułowanej „Encanto”. Ta magiczna opowieść przenosi nas do barwnego świata kolumbijskiej rodziny Madrigal, którą otacza potężna magia i której członkowie obdarzeni są nadludzkimi mocami. Mimo że nie ma w niej bezpośrednich odniesień do Targów Kwiatów, o których wcześniej rozmawialiśmy, motyw kwiatów jest wszechobecny w tej bajce. Sam dom, zwany „Casita”, jest doskonałym przykładem tego pięknego kulturowego wątku. Cała jego fasada jest zdobiona różnorodnymi, kolorowymi kwiatami, co podkreśla ogromne znaczenie roślin w kolumbijskiej kulturze. Kwiaty w „Encanto” symbolizują nie tylko ich piękno, ale także mają głębokie znaczenie duchowe i stanowią ochronę przed wszelkim złem. Niewątpliwie stają się ona magicznym tłem tej wspaniałej historii, przypominając nam o wspaniałości natury i bogactwie Kolumbii.

Fragment bajki animowanej Encanto: 

Inne nagrania, które warto przejrzeć: 

  • Desfile de autos clásicos y antiguos. Feria de las Flores.
  • La Feria de las Flores en Medellín | Alan por el mundo Colombia (Alan wyjaśnia krok po kroku jak wygladają Targi Kwiatów, warto zobaczyć!) 

Zachęcamy do wysłuchania piosenki zatytułowanej Ven a Medellín skomponowanej przez Grupo Galé:

To wszystko w tym materiale. ¡Hasta pronto! 😉 Inne materiały kulturowe znajdziecie w zakładce: Kultura

Źródła: 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *